HTML Türkçe Karakter Kodu

HTML Türkçe Karakter Kodu

Bir site tasarlanırken sitenin dilinin ne olacağı önemli bir konudur. Dolayısıyla sitedeki HTML, ASP,PHP vb. sayfalarının o ülkenin diline özgü karakterleri göstermesi gerekir. Eğer sayfalarda sadece ANSII karakterlerini kullanmayacaksanız. Bu yazı sizin için doğru yer olabilir.,

Her ülkenin dilinde kendine özgü semboller içermektedir. Dolayısıyla Türkçe diline özgü semboller de vardır. Bunlar ç, ö, ı, ş, ü, ğ, Ü, Ğ, İ, Ş, Ç, Ö harfleri yada diğer ifade ile tırnaklı harfler olarak adlandırılır. Eğer bu harflerin gösteriminde sorun yaşıyorsanız ki bu yazıya geldiğinize göre yaşıyorsunuz demektir. Türkçe karakter gösterme sorununu çözmek için aşağıdaki kod size yardımcı olacaktır.

Hazırladığınız sayfada Türkçeye özgü karakterlerin yerinde soru işareti çıkıyorsa aşağıdaki kod yardımcı olacaktır. Eğer soru işaretinin dışında karakterlerin yerinde bozuk karakterler çıkıyorsa editörün kodlamasında düzeltme yapmanız gerekiyor demektir.

 

Türkçe karater sorununu çözmek için aşağıdaki kodu <head> </head> etiketleri arasına yapıştırın. Ayrıca belirtmek isterim aşağıdaki kod HTML5 sayfa tasarımı ile uyumludur.

 

Yukarıdaki kodu ekledikten sonra sayfayı tekrar kontrol ettiğinizde hala Türkçe Karakter Sorunu almaya devam ediyorsanız. Muhtemelen kullandığınız editörde kodlama seçenekleri ile ilgili sorun buluyor demektir.  Ben burada not defteri , notpad++ ve Dreamweaver içinde bu Türkçe Karakter Hatasını düzeltmek için yapılması gerekeni yazacağım. Bunlardan farklı bir editör kullanıyorsanız hatayı düzeltmek için benzer adımları da siz kendi editörünüzde yapmanız gerekecektir.

Standart bir HTML dökümanını aşağıdaki gibi oluşturduktan sonra aşağıdaki düzeltme adımlarını uygulayabilirsiniz.

DİĞER BLOG / DUYURU