HTML ile XML Arasındaki Farklar Nelerdir

HTML ile XML Arasındaki Farklar Nelerdir

Merhaba arkadaşlar, Az önce yazmış olduğum makalemde XML dilini açıkladım. Öncelerden, Asp ile XML arasındaki farkları anlatmıştım, fakat HTML ile XML arasındaki farkları anlatmayı atlamışım. Bu yüzden bu makalemde bu konu üzerine yoğunlaşmak istiyorum. HTML veri görüntülemek için tasarlanmıştır ve verinin nasıl göründüğüne odaklanır.

HTML dili bir belgenin formatlanması amacıyla daha önceden tanımlanmış bir etiket (tag) kümesine sahiptir. XML veri tanımlamak için tasarlanmıştır ve verinin ne olduğuna örüneceğiyle ilgili veri içermez. XML belgelerinden elde edilen verilerin sayfadaki görünümünü ayarlamak için CSS, XSLT stil sayfaları kullanılır.

HTML dosyalarının yapısı ve HTML dosyaları oluşturmak için kullanılan etiketler (örneğin <br>, <i>) önceden tanımlanmıştır. XML belgesinin yapısını ve etiketlerini ise uygulama geliştiricisinin kendisi oluşturur. XML, HTML’nin yerini alması için tasarlanmamıştır. XML, HTML’nin tamamlayıcısıdır. XML, verileri tanımlamak için kullanılırken HTML verileri biçimlendirmek ve görüntülemek için kullanılır.

XML verileri yapılandırmak, depolamak, göndermek için oluşturulmuştur. Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi XML’de veri kendi içinde bir yapıya sahiptir. Bu şekilde XML belgesinde tutulacaktır ve ihtiyaç duyulduğunda gönderilecektir. Verileri görüntülemek için HTML kullanıldığında veriler HTML içinde tutulur. XML ile veriler ayrı XML belgelerinde tutulabilirler. Bu yöntemle verilerdeki herhangi bir değişiklikte HTML kodlarında değişiklik yapmak gerekmez. HTML sadece verileri istenilen yerleştiriliş düzeninde görüntülemek için kullanılır. HTML’de bazı etiketler kapatılmadan kullanılmaktadır. Örneğin, <p> etiketi. XML’de ise tüm etiketler kapatılmalıdır.

XML’de etiketler büyük küçük harf duyarlıdır. <ad> ile <Ad> farklı etiketlerdir.

<ad> Mustafa</ad> DOĞRU
<Ad> Mustafa </ad> YANLIŞ

XML’de etiketler düzgün sırayla kapatılmalıdır.

<b><u>Arnavutköy Rehkam</b></u> YANLIŞ
<b><u>Arnavutköy Rehkam</u></b> DOĞRU

Aralık (space) tuşu, sekme (tab) tuşu ya da yeni satır tuşu ile elde edilen boşluğu ifade eden beyaz boşluk (white space) XML’de korunur. HTML birden fazla olan beyaz boşluk karakterini tek beyaz boşluğa indirir.

DİĞER BLOG / DUYURU